Ukraińska Paska wyjątkowe zakończenie oktawy Wielkanocy

Ten rok jest wyjątkowy pod wieloma względami. Otworzyliśmy nasze serca na potrzebujących pomocy obywateli Ukrainy. W domach wielu z nas uciekający przed wojną w Ukrainą ludzie odnajdują spokój i bezpieczne schronienie. Udzielamy im wsparcia nie tylko w trudnych momentach, ale też poprzez poznawanie ich tradycji i zwyczajów świątecznych. W tym roku w domach, gdzie przebywają goście z Ukrainy świętowanie trwa od niedzieli do niedzieli. Podwójna Wielkanoc ma swój urok i moc!

Prawosławna Wielkanoc odbywa się tydzień po naszej. Wiele świątecznych tradycji i obrzędach jest wspólnych. Święcone są potrawy, które wspólnie spożywa się przy rodzinnym stole. Jest zwyczaj dzielenia się jajkiem, a nawet tradycja śmigus-dyngus. Na rodzinnym stole nie może zabraknąć dekoracyjnego chleba Paski.

– Ukraińska Wielkanoc jest tak samo bogata i barwna jak polska. Warto ją poznać i przygotować wspólnie z osobami z Ukrainy. Możliwość spędzenia tradycyjnych świąt, pełnych spokoju i ciepła, to również wsparcie, którego osoby uciekające przed wojną, bardzo potrzebują. My, jako solidarni sąsiedzi, jesteśmy w stanie im to zapewnić – mówi Katarzyna Długa, prezes Fundacji PSH Lewiatan Blisko Twoich potrzeb.

Mamy świadomość tego, że ta pomoc będzie potrzebna jeszcze przez wiele miesięcy. Dlatego staramy się ją na bieżąco organizować i wspierać najbardziej potrzebujących.  Dziś jeszcze w specjalny sposób staramy się podkreślić naszą solidarność z Ukrainą pomagając naszym gościom w uroczystym spędzeniu Prawosławnej Wielkanocy.

Pamiętamy i wspieramy

Cały czas, niezmiennie od początku wybuchu konfliktu zbrojnego, wspieramy naszych sąsiadów i przyjaciół. Dzięki współpracy z zaufanymi organizacjami pomocowymi, takimi jak Polska Misja Medyczna, PCK, PAH czy Caritas udzielamy wsparcia uchodźcom. Do tej pory udało nam się przeprowadzić m.in. zbiórkę żywności. W blisko 950 sklepach sieci Lewiatan, która jest Fundatorem Fundacji realizowane są akcje i zbiórki na rzecz uchodźców. Fundacja w imieniu PSH Lewiatan organizowała pomoc finansową i rzeczową o wartości 200 tys. zł na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża. Włączyliśmy się też w akcję Apteczka dla Ukrainy, przekazując jej inicjatorom wodę butelkowaną oraz chusteczki nawilżane, które weszły w skład 500 rozbudowanych pakietów pomocowych. Dla ponad 600 dzieci z Ukrainy znajdujących się pod opieką Fundacji Polsat, przebywających w Centrum Kongresowo-Hotelowym Ossa przekazaliśmy 1500 kompletów książeczek i kolorowanki z serii „Lewiatanki. Przyjaciele z sąsiedztwa” wraz z maskotkami. Uruchomiliśmy też subkonto na koncie Fundacji PSH Lewiatan. Blisko Twoich potrzeb, na którym zabieramy środki na rzecz Funduszu Pomocy Lewiatańczykom z Ukrainy. Pieniądze zebrane na tym subkoncie będą przeznaczane na doraźną pomoc dla naszych Pracowników z Ukrainy i ich Rodzin po uprzednim zgłoszeniu określonych potrzeb.

Naszym ukraińskim Przyjaciołom z okazji, przypadającej 24 kwietnia, życzymy pokoju, by kolejne święta Prawosławnej Wielkanocy mogli spędzić ze swoim najbliższymi, bez obaw o to, co przyniesie kolejny dzień. Niech ten czas będzie chwilą wytchnienia i nadziei na lepsze jutro.